Inflace se neustále zvyšuje, Česká národní banka utahuje úrokové sazby. Aby lidé „zachránili“ své úspory před znehodnocením, začali se hojně zajímat o investování. Jedním z typů investic je také investování do nemovitostí.
Proč investovat do spoluvlastnického podílu?
Výraz „kam investovat“ měsíčně vyhledává okolo 1 000 internetových uživatelů. A toto číslo se neustále zvyšuje. Lidé už nechtějí spořit jen formou dříve oblíbeného stavebního spoření a nebo na spořícím účtu. Inflace v březnu 2022 vystoupala na neuvěřitelných 12,7 %.
Nejvýhodnější úrokovou sazbu měla v březnu 2022 společnost Trinity Bank. Svým klientům nabízela spořící účet se zvýhodněním 3,68 %. Což je sice hezké, ale zdaleka to nepokryje to, co inflace „sežere“.
A pak jsou tady investice. Můžete si koupit zlaté mince, zlaté slitky, nebo třeba stříbro. Můžete investovat do podílových fondů, do kryptoměn. A nebo si rovnou sestavíte portfolio z několika produktů. Fantazii se meze nekladou, investování už dávno není jen pro horních deset tisíc Čechů.
Musíte však vědět, že i investování je rizikové. Akcie mohou stoupat, ale také i klesat. Pokud jste ten typ, který bude sledovat svou investovanou částku každý den, možná nejsou klasické investice to pravé ořechové.
Existuje vůbec forma investice, která má minimální rizikovost a má pravidelnou výnosnost okolo 3 až 5 % ročně? Ano, existuje. Investování do nemovitostí patří mezi konzervativní formy investic, to znamená, že jsou minimálně rizikové. (Máte mnohem menší šanci, že hodnota, kterou jste investovali, klesne.)
Pokud se rozhodnete investovat do nemovitosti, můžete si dokonce užívat dvojího výnosu:
- Zhodnocení nemovitosti v čase.
- Pravidelnou částku v případě, že se rozhodnete nemovitost pronajímat.
Nájemné sice neroste tak rekordně jako cena nemovitostí, ale má také stoupající tendenci. Například v Praze podle portálu Realitymix.cz vzrostla meziročně cena nájemného o skoro 19 %. Podobně je na tom nájemné ve Zlíně, například v Plzni se cena za pronájem zvýšila „jen“ o 4 %. Pokud se tedy s ostatními spoluvlastníky rozhodnete společnou nemovitost pronajímat, budete mít každý měsíc o nějakou tu korunku na účtu navíc.
Investování do nemovitostí není jen pro bohaté
Asi si teď říkáte, chci investovat do nemovitostí, ale nemám stovky tisíc, které bych na to mohl použít. Existuje však možnost, jak vlastnit nemovitost za zlomek ceny. Můžete si koupit spoluvlastnický podíl. Získáte tak část domu či bytu, zaplatíte méně než za celý objekt, ale zároveň budete mít k celé nemovitosti stejné právo jako ostatní spoluvlastníci.
Proč investovat do spoluvlastnických podílů:
- O podíly nebývá zpravidla takový zájem, proto je můžete koupit za zlomek ceny.
- Nemusíte mít miliony na účtu, podíl si můžete koupit už za desítky tisíc.
- Pokud už vlastníte část objektu, máte větší šanci si koupit i zbylé podíly a stát se tak vlastníkem celé nemovitosti.
- V případě, že jste držitelem minoritního spoluvlastnického podílu, nemusíte se prakticky starat ani o údržbu nemovitosti. Na druhou stranu však můžete požadovat poměrnou část nájmů a užitků z nemovitosti.
Jak získat spoluvlastnický podíl v dražbě?
V MI Estate se specializujeme kromě výkupu spoluvlastnického podílu také na dražby podílů nemovitostí. Každý měsíc ve spolupráci s vybranými dražebními společnostmi dražíme nemovitosti, které vlastníme. Dražby se může zúčastnit opravdu každý. Chcete se o dražbách, které pořádáme dozvědět více? Na stránce dražby nemovitostí si přečtěte další důvody, proč je výhodné vlastnit spoluvlastnický podíl na nemovitosti.
Prohlédněte si seznam připravovaných dražeb a uložte své peníze do nemovitostí. Získáte tak stabilní formu investice, kterou můžete odkázat i svým dětem.
TIP: Chcete vědět, jak taková dražba probíhá? V článku: Dražby nemovitostí – jak to probíhá, se to dozvíte.