Stručně řečeno, dobrovolná dražba je, když nemovitost prodat chcete. Nedobrovolná, když musíte. V obou případech jde především o hladké a rychlé řešení, jak najít nového majitele. Pro celou nemovitost nebo třeba jen pro spoluvlastnický podíl. Pojďme se na možnosti veřejných dražeb nemovitostí podívat zblízka.
Dobrovolná dražba – kdo dá nejvíc, vyhrává
Dražby dosud znáte jen z televize? Možná vás překvapí, že jen Česku se ročně koná na 20 000 dražeb a aukcí nemovitostí. Většina z nich je dobrovolných. Když chcete, některé z nich se můžete zúčastnit i vy. Jako dražitel, který má zájem něco koupit, a když to bude nutné, přeplatit ostatní zájemce. Nebo jako navrhovatel, který naopak prodává a hodlá zpeněžit svůj majetek za nejvyšší nabídku.
Účastníci dražby:
Navrhovatel – prodávající, který chce zpeněžit svou nemovitost nebo její podíl.
Dražitel – organizátor dražby, kterému náleží domluvená odměna z kupní ceny.
Dražebník – nový majitel, který předložil nevyšší nabídku.
Pokud nakupujete, výhodou dobrovolné dražby pro vás je, že prodej proběhne většinou rychle a transparentně a dostupně – dražby dnes dokonce probíhají i online. Samozřejmě, čím míň zájemců, tím lepší šance, že se konečná částka nedostane zbytečně vysoko a vy nakoupíte za skvělou cenu.
TIP: Dražby se řídí zákonem o veřejných dražbách. Ke každé dražbě se vydává dražební vyhláška, která obsahuje všechny nezbytné informace. Přečtěte si víc o tom, jak probíhá dražba nemovitostí.
Nedobrovolná dražba – poslední možnost, jak splatit dluh
Nedobrovolné dražby znějí zlověstně, žádná z nich ale nespadne jen tak z čistého nebe. Každý seriózní věřitel udělá maximum pro to, aby z dlužníka dostal své peníze co nejjednodušší cestou. Teprve, když mu dojdou všechny možnosti, podá žalobu k soudu. A teprve ten může rozhodnout o tom, že nemovitost půjde do dražby bez ohledu na to, co chce dlužník.
Navíc, i v takovém případě vždy existuje cesta zpět. Soud dává dlužníkovi nejdřív pariční lhůtu, během níž může dluh splatit a nic se prodávat nebude. Teprve po jejím uplynutí přijde na řadu dražba, která musí proběhnout s vědomím majitele nemovitosti. Z peněz, za které se nemovitost vydraží, se uhradí dluh a odměna pro dražitele. Případný zbytek náleží dlužníkovi.
Jako kupujícímu vám může být jedno, jestli se přihlásíte na dobrovolnou nebo nedobrovolnou dražbu. Jejich pravidla jsou stejná, a jakmile nemovitost vydražíte, je vaše a nikdo vám ji už nemůže vzít.
Koupit nemovitost v dražbě můžete i vy
Možná vás to už napadlo a je to tak. Dražby jsou slibný způsob, jak investovat své peníze. Dokonce ani nepotřebujete velké částky. V MI Estate jsme pro vás připravili nemovitosti a jejich podíly, které můžete vydražit za skvělé ceny – minimální kupní cena některých podílů začíná na pár desítkách tisíc korun.
Na stránce připravované dražby si vyfiltrujete domy, chaty nebo pozemky i region, v němž se nemovitost nachází. Tyto elektronické dražby nemovitostí pak dražíme v online dražebním portálu. Přečtěte si také důvody, proč se vyplatí koupit spoluvlastnický podíl v dražbě.