Jaké jsou zákonné povinnosti vlastníka nemovitosti

Stali jste se majiteli nemovitosti? Kromě těch příjemnějších záležitostí na vás přechází i pár povinností. Pojďme se spolu podívat na výčet těch nejdůležitějších a prozkoumat právní problematiku z této oblasti. 

Vlastnické právo

Listina základních práv a svobod definuje takzvané vlastnické právo. To nám říká, že vlastník má jak svá práva, tak závazné povinnosti. Zároveň nesmí být toto právo zneužito vůči druhým osobám a nesmí být v rozporu se zákonem. Na základě konání vlastníka také nemůže dojít k poškození lidského zdraví, přírody a životního prostředí. Jednoduše řečeno, vaše právo lze uplatnit jen do chvíle, než jím začnete omezovat někoho jiného. 

Co tedy platí konkrétně pro majitele nemovitostí? Koupě či prodej nemovitosti nebo spoluvlastnického podílu může být skvělou investiční příležitostí. Ať už ale vlastníte pouze jednu nemovitost, nebo jich máte celé portfolio, bude potřeba si udržet přehled o povinnostech vyplývajících ze zákona. Jaké jsou ty základní?

Dobrý hospodář

Z hlediska vlastnického práva tedy jako majitel můžete nemovitost držet, užívat, měnit nebo ničit a nakládat s ní. Jak už jsme si ale vysvětlili, to vše platí za předpokladu, že svými právy nikoho neomezujete. 

Je proto potřeba brát vždy v potaz pohodlí a bezpečí ostatních, například sousedů. To platí i při vlastnictví bytu v bytovém domě, kdy se stanete i spoluvlastníkem podílu na společných částech domu. Vlastnictví bytu vás proto zavazuje k tomu, abyste přispívali na chod, údržbu a opravy domu.

Technické a provozní povinnosti

V rámci péče o svou nemovitost je také důležité dbát na bezpečnost a řádný provoz. Jde především o udržování čistoty, ochrany zdraví sebe i okolí, ale například i svoz odpadu a dodržování požární bezpečnosti. Obecně je dobré myslet na to, že dodržování těchto pravidel pomáhá chránit vás i okolí před újmou na zdraví nebo penězích

Co je potřeba platit

Daň z nemovitých věcí platí každý vlastník nemovitosti a spoluvlastnického podílu. Předmětem této daně jsou všechny nemovité věci (pozemky, stavby, jednotky), které se nachází na území ČR a jsou evidovány v katastru nemovitostí. Výlučným příjemcem výnosů daně jsou obce, zatímco správu daně zajišťuje stát prostřednictvím finančních úřadů. 

Za každé zdaňovací období je majitel povinen podat daňové přiznání, a to do 31. ledna (vždy za předchozí rok). Splatnost daně je pak do 31. 5. téhož roku, případně, pokud daň přesahuje částku 5000 Kč, můžete si ji rozdělit do dvou stejných splátek do 31. 5. a do 30. 11.

Pokud nemovitost prodáte, je potřeba počítat se zaplacením daně z příjmu. Daň z prodeje nemovitosti je ve většině případů 15 %, ale tato procenta se nepočítají z celé prodejní ceny, pouze ze zisku (tzn. rozdíl mezi pořizovací a prodejní cenou). Pokud jste tedy z prodeje nezískali nic nebo prodali se ztrátou, daň se vás netýká. 

A nakonec, jakékoli další účetnictví, týkající se nemovitosti je vždy třeba řádně evidovat dle zákonu o účetnictví. Jedná se například o investice spojené s majetkem, nebo o pronájem nemovitosti. Nezapomeňte na to, že každé nakládání s majetkem musí být ošetřeno smlouvou.

Uvažujete o prodeji nemovitosti nebo podílu? S námi je to rychlý a jednoduchý proces. Stačí vyplnit kontaktní formulář a my se vám ozveme. Veškerou administrativu navíc vyřešíme za vás.