Stát chce mít přehled, komu patří který dům, pozemek nebo byt. Proto při každé změně majitele a dalších důležitých změnách máte povinnost vše řádně nahlásit na katastru nemovitostí. Zdaleka ne vždycky je to jednoduché, a už vůbec ne zadarmo, ale to všechno si hned povíme. A nebojte se, přepis nemovitosti na katastru nemovitostí není tak složitý, jak se může na první pohled zdát.
Přepis nemovitosti a katastr nemovitostí
Už před nějakou dobou jsme psali o tom, jak v katastru nemovitostí číst a hledat informace, když se chystáte koupit nějakou nemovitost a chcete se ujistit, že nekupujete zajíce v pytli. Tentokrát jdeme o krok dál – obchod je na spadnutí a řeší se to, jak z registru škrtnout starého majitele a připsat nového. Úředně řečeno, jak podat návrh na vklad práva do katastru nemovitostí.
TIP: Samozřejmě nemusí jít jen o nákup a prodej nemovitosti, ale také o darování nebo dědictví nemovitosti (to ovšem většinou zařizuje notář).
Co všechno potřebujete pro přepis nemovitosti
Hezky popořadě. Než dojde na samotný vklad do katastru nemovitostí, potřebujete mít připravené všechny papíry a náležitosti:
- Formulář pro návrh na vklad práva do katastru nemovitostí – Do formuláře uvádíte účastníky řízení (například prodávajícího a kupujícího), označení konkrétní nemovitosti a práv a konkrétní katastrální úřad. Pokud dokument vyplňujete online, část údajů se vám načte z dat v katastru.
- Vkladovou listinu – Při prodeji jde o kupní smlouvu, při přijímání daru o darovací smlouvu. Pozor, taková smlouva musí obsahovat všechny zákonné náležitosti, proto není od věci nechat její sepsání a finální kontrolu na právníkovi. Vzor stažený z internetu sice může posloužit, jenže je bez záruky.
- Ověřené podpisy – Na návrhu na vklad se podpisy ověřovat nemusí. Něco jiného je vkladová listina, tam musí být všechny podpisy úředně ověřené. To v praxi znamená pro každého z účastníků zajít na kterýkoli Czech point (po republice jich je na 6 500) a dát 30 Kč za ověření podpisu.
- Poplatek 2 000 Kč za kolky na návrhu na vklad práva do katastru nemovitostí – Jen aby vás to nepřekvapilo, poplatek se platí za každý návrh na vklad. Bez ohledu na to, jestli vám ho nakonec schválí nebo ne. Pokud úředníci narazí na nějakou chybu a vy budete muset návrh předělat a podat znovu, bude to i s dalším poplatkem. Dobrou zprávou je, že na katastru běžně berou i platební karty.
TIP: Ověřený podpis můžete nahradit i podpisovým vzorem. Katastr váš podpis na vzoru a na vkladové listině porovná. V případě, že jsou podpisy stejné, bude ho katastr považovat za správný.
Katastrální úřady mají svou působnost
Když máte všechny papíry a dost peněz na zaplacení poplatku, můžete vyrazit na katastrální úřad příslušný k nemovitosti. Pokud jste tedy z Prahy a převádíte nemovitost v Kladně, vyrazte na kladenský katastrální úřad. Určitě si ověřte úřední hodiny. Otevřeno sice bývá každý den, v úterky a čtvrtky se ale běžně zavírá ve 14:00, v pátek dokonce už v poledne.
Pokoušejí se o vás mdloby při představě, že byste někam museli osobně chodit s papíry? Dobrá zpráva, podat návrh na vklad můžete i přes datovou schránku. Jen počítejte s tím, že na to potřebujete mít všechny potřebné dokumenty tzv. autorizovaně konverzované, tedy převedené do elektronické podoby na Czech pointu (opět za 30 Kč).
Řešením může být také pověřit někoho, kdo na úřad zaběhne za vás. Nechat se zastoupit ovšem znamená vyřídit si plnou moc, samozřejmě opět s ověřenými podpisy. Kromě toho můžete ještě návrh na vklad poslat i poštou.
Jak dlouho trvá vyřízení přepisu nemovitostí?
Počítejte s tím, že katastrální úřad rozhodne o povolení vkladu do měsíce, nejdříve však za 20 dnů (zákonná lhůta, během které mají všechny zúčastněné strany právo se vyjádřit). Pak v ideálním případě dojde k přepisu na katastru.
Může se ale také stát, že úředníci ve vašich papírech najdou chybu, která se nedá jen tak napravit.
Například když máte špatně napsanou smlouvu nebo nepřesně specifikované spoluvlastnické podíly. Pokud při převodu vlastnického práva dojde z určitého důvodu k přerušení přepisu vlastnického práva, katastr obeznámí všechny účastníky řízení (tedy vás). Zároveň vás v dané lhůtě vyzve k nápravě vzniklé chyby. V tomto případě pak může jít o doplnění podkladů pro převod vlastnického práva na katastru nemovitostí.
Naštěstí my v MI Estate víme, že papírování kolem prodeje nemovitosti je něco, čím se jen málokdo chce dobrovolně zabývat. U nás platí, že když se rozhodnete prodat svou nemovitost nebo spoluvlastnický podíl přímo nám, je katastr nemovitostí jedna z mnoha věcí, kterou za vás vyřídíme.