„Nejlepší investicí na Zemi je země samotná,“ zní volný překlad citátu slavného realitního investora Louise Glickmana. Dnes už se nedozvíme, jak to přesně myslel, půda a pozemky ale rozhodně zajímavou investicí jsou. Přečtěte si, proč do nich investovat i jaká jsou úskalí.
Výhody investování do pozemků
- Skvěle se zhodnocují – U stavebních parcel stouply ceny od roku 2012 na dvojnásobek. Víc než u bytů a rodinných domů. V posledních letech ceny navíc rostou čím dál rychleji. Jen za rok 2021 to bylo 22 %. A pozor, jde o setrvalý nepřerušovaný růst. Ceny pozemků za poslední leta nikdy neklesly!
- Je jich pořád stejně – Na rozdíl od mnoha jiných investičních příležitostí, půda má jednu krásnou vlastnost. Bylo, je a bude jí vždycky omezené množství. Zatímco třeba u cenných papírů se stává, že při vydání nových ztrácejí ty současné na hodnotě, u půdy vám nic takového nehrozí.
- Jsou nezničitelné – Požár, povodeň, tornádo. To všechno se přes váš pozemek může přehnat klidně v jeden den, jeho ceny se ale ani sebevětší katastrofa výrazně nedotkne. Jádro hodnoty pozemku totiž nespočívá ve věcech podléhajících zkáze, nýbrž v „nehmotném“ právu.
- Nedají se ukrást – Vlastnictví půdy máte zapsané v katastru nemovitostí. Ve státním registru, kde přepis práv nevyřídíte ze dne na den. Naopak, všechno má svůj čas a zákonné lhůty na vyjádření všech zúčastněných. Někdy je to otrava, na druhou stranu ale pomalejší a složitější přepis komplikuje jakoukoli snahu o podvod.
- Není problém s nimi ručit – Svou stavební parcelu nebo zemědělský pozemek můžete dát do zástavy za hypotéku nebo jiný úvěr. A to i když stavíte nebo bydlíte úplně někde jinde. Bance záleží hlavně na tom, aby měl pozemek dostatečně vysokou hodnotu.
- Nepotřebují drahou údržbu – Jako majitel máte povinnost vlastně jen platit daň z pozemku a zabezpečit, aby tam nedošlo k nedůvodné újmě na svobodě, životě nebo zdraví (případně aby tu nevznikla černá skládka). Ve srovnání třeba s domy nebo byty jsou náklady na pozemky výrazně nižší.
- Dají se pronajímat – Mimořádně výhodné jsou například zemědělské pozemky v lokalitě, kde hospodaří více zemědělců. Jako majitel pak můžete půdu nabídnout tomu, kdo nabídne víc. Podrobnosti najdete v našem článku Investice do zemědělské půdy: Svatý grál všech investorů.
- Můžete je spoluvlastnit – Stejně jako u domů a bytů, i u pozemků je běžné spoluvlastnictví. Parcelu, kus zemědělské půdy nebo zahrady není problém koupit ve více lidech a rozdělit na několik stejných, nebo i různých dílů. Podle toho, kolik kdo investoval.
Investice do pozemků má i nevýhody
- Před koupí musíte poctivě prověřovat – Pozemky se nekupují od počítače a není to otázka chvilky. Než podepíšete kupní smlouvu, stojí za to alespoň vidět místo na vlastní oči a prostudovat podklady z katastru nemovitostí a územní a regulační plány.
- Nemůžete si dělat co chcete – Proměnit zahradu ve stavební parcelu a zvýšit tak výrazně její hodnotu je možné, nezáleží to ale jen na vás. Váš záměr musí respektovat územní plán a rozhodnutí stavebního úřadu. U pozemků mimo husté zasídlení může být problém i třeba zavedení inženýrských sítí nebo vybudování příjezdové cesty.
- Prodej se může protáhnout – Jednou nastane chvíle, kdy svůj investiční pozemek budete chtít převést zpátky na peníze. Ať už do toho půjdete na vlastní pěst nebo s realitkou, hledání vhodného kupce ovšem může trvat týdny nebo i měsíce.
Dali jste si na váhu všechna pro a proti a jdete do toho? Podívejte se na nemovitosti (i pozemky), které prodáváme. V MI Estate vám také rádi pomůžeme, pokud naopak pozemek máte a rádi byste ho zpeněžili. V oblasti výkupu nemovitostí jsme profesionálové a můžete se spolehnout, že za svůj pozemek dostanete férové peníze.