Dědíte nemovitost, ve které nechcete bydlet, a raději byste ji chtěli prodat? Připravili jsme pro vás stručný přehled, na co si dát pozor z právního hlediska.
Dědická daň 2022: dědická daň z nemovitosti
Dobrou zprávou pro všechny dědice je to, že stát zrušil od roku 2014 dědickou daň. Ta teď spadá do bezúplatných příjmů, které jsou od daně osvobozené.
Něco ale zaplatit musíte. Musíte zaplatit notáři, který vás dědickým řízením provází. (Notář dá dohromady a připraví veškeré dokumenty k tomu, aby mohla zděděná nemovitost být vaše, a provádí vás dědickým řízením.) Jeho cena se odvíjí od hodnoty zděděného majetku.
Pokud dědíte nemovitost, která má hodnotu 5 milionů a více, musíte tuto informaci sdělit finančnímu úřadu. V případě, že takovou informaci zamlčíte, hrozí vám pokuta. Ta může vystoupat až k hodnotě 15 % z celkové hodnoty dědictví.
Kromě toho také musíte zaplatit znalecký posudek o ceně nemovitosti pro účely dědického řízení. V minulosti mohl odhad pro dědické řízení připravit jen soudní znalec, dnes vám už stačí posudek realitního makléře nebo realitní kanceláře. Poplatky za vyřízení se pohybují v řádech tisíců.
Co se vás ale jako dědice týká, je daňové přiznání. To musíte podat na finančním úřadu v místě svého bydliště do 30 dnů od skončení dědického řízení.
Daň z příjmu: daň z prodeje nemovitosti dědictví
Prošli jste úspěšně dědickým řízením a teď uvažujete, co s nově nabytou nemovitostí? Pokud se rozhodnete ji prodat, počítejte s tím, že vás možná čeká zdanění. Jak se daň z příjmu při prodeji nemovitosti počítá, jsme řešili už ve starším článku: Daně u nemovitostí přehledně.
Abyste nemuseli platit daň z příjmů, berte v potaz časový test. Obecně jste od placení daně z příjmů osvobození, pokud jste v nemovitosti 2 roky před prodejem bydleli, nebo ji minimálně 5 let vlastnili. Pozor, u nemovitostí nabytých po 1. 1.2021 se doba pro osvobození od daně z příjmů prodlužuje na 10 let.
Pokud jste nemovitosti zdědili v přímé řadě, do časového testu můžete započíst i dobu, po kterou nemovitosti vlastnil, nebo v ní žil zůstavitel. Tedy ten, po kterém dědíte.
Koho se přímá linie/řada týká? Pokud jste:
- Manžel, nebo manželka
- Dítě, nebo vnouče
- Rodič, nebo prarodič
Příklady z praxe:
Slečna Malá zdědila byt po své babičce. Protože je ale mladá a chce jet na studia do zahraničí, rozhodne se byt prodat. Babička bydlela v bytě po celý svůj život. Slečna Malá je tak oproštěna od daně z příjmů, protože splňuje časovou podmínku 5 let.
Pan Holý zdědil dům po svém bezdětném bratrovi. Jeho bratr sice bydlel v domě přes 10 let, ale pan Holý není dědicem v přímé linii, a tak ví, že daň z příjmu by při prodeji zděděného domu musel zaplatit. Proto se rozhodne si dům nechat a zkusí jej prodat za 5 let.
Dědictví družstevního bytu
V případě zdědění bytu v družstevním vlastnictví se bohužel do časového testu nezapočítává doba užívání zůstavitele. Pokud tedy zdědíte družstevní byt po svých rodičích, zvažte, jestli jej nechcete spíše po dobu 5 let pronajímat a až poté prodat. Ušetříte totiž nemalou částku na dani z příjmu.
TIP: Vypořádání podílu z dědictví nemovitosti: Zdědili jste spoluvlastnický podíl a nedokážete se s ostatními dědici dohodnout, jak naložíte se zděděnou nemovitostí? Obraťte se na MI Estate, vykoupíme váš podíl rychle a nabídneme vám tu nejlepší možnou cenu.
Jak zachovat hodnotu svých peněz? Investujte do spoluvlastnických podílů. Získáte část nemovitosti za výhodnější cenu, než kdybyste kupovali celou nemovitost. V budoucnu můžete odkoupit další podíly a získáte tak nemovitost celou.