3 věci, na které se zaměřit při koupi nemovitosti

Aby se vaše životní rozhodnutí neproměnilo v životní chybu, při koupi nemovitosti místo slepé důvěry raději prověřujte. Máme pro vás 3 věci, které stojí za to vždycky důkladně zkontrolovat dřív, než se k čemukoli zavážete.

Technické vady

Na technických vadách je zákeřné to, že některé jsou vidět na první pohled, zatímco jiné se objeví, až když je podepsaná smlouva, nebo už jste dokonce nastěhovaní. Jak tomu zabránit? Pokud sami nejste odborníci na stavebnictví, není od věci takového odborníka oslovit. Buďto se obraťte na známé, existují ale i specializovaní „inspektoři nemovitostí“, které si objednáte a zaplatíte.

Z občanského zákoníku sice vyplývá odpovědnost prodejce nemovitosti za skryté vady. Zdaleka ne vždy se ovšem setkáte s bezbřehou ochotou je řešit. U novostaveb, hlavně v developerských projektech je proto dobrým zvykem nabízet i dvouletou záruku, během které si nemovitost zachová stejné vlastnosti jako v době prodeje.

Pokud vás zajímá víc, rozhodně doporučujeme náš článek: Co je to skrytá vada nemovitosti. Dozvíte se v něm i co dělat, když takovou vadu objevíte. Nebo to, jak je to se skrytými vadami u družstevního bydlení.

Právní vady

Nový byt nebo dům může vypadat jako ze škatulky i poté, co ho vámi najatý odborník na stavařinu proleze s lupou od sklepa až po půdu. A stejně vám může přinést spoustu vrásek na čele. Když si zapomenete pohlídat právní vady – zástavní a předkupní práva, věcná břemena, váznoucí exekuce, insolvence a podobně. Ani jedno z toho není legrace.

TIP: Pokud si nejste jisti, jaký je rozdíl mezi věcným břemenem a služebností, je článek: Věcné břemeno a služebnost: Aneb ten děda ve smlouvě nebyl ideálním dalším článkem k přečtení.

Vyhnout se právním vadám vám pomůže důkladné studium jak kupní smlouvy, tak dokumentů uložených na katastru nemovitostí. Mluvíme především o listu vlastnictví. V něm najdete informace o vlastnících, zástavních i předkupních právech, exekucích, věcných břemenech i probíhajících řízeních. A pokud sami nemáte právní vzdělání, i tady stojí za to se při sebemenší pochybnosti obrátit na experty.

Nedávno jsme tohle téma mimochodem rozebírali dopodrobna – přečtěte si, jak na právní vady nemovitosti a na co si dát pozor.

Lokalita

Ekonomika a rozvoj, dopravní infrastruktura, občanská vybavenost a atmosféra místa. Nic z toho se nedá poznat ani z té nejdůkladnější prohlídky kupované nemovitosti. Lokalita je přitom důležitější, než si možná myslíte. Každý makléř vám potvrdí, že je to právě umístění nemovitosti a její okolí, co určuje její cenu v první řadě.

Opravdu. Titěrná garsonka může stát miliony. Stačí, aby stála v centru velkého města. Cenové rozdíly jsou obrovské. Pro srovnání: šedesátimetrový byt v Praze dnes stojí přes 7 milionů korun. Dvakrát tolik, co v Liberci nebo Plzni a třikrát víc než třeba v Ústí nad Labem. Na druhou stranu zdaleka ne vždycky platí, že dobrou lokalitu poznáte jen a jen podle ceny.

Při rozhodování o koupi nemovitosti rozhodně stojí za to udělat si čas i na pár procházek po bezprostředním okolí. Zjistíte třeba to, jak daleko je to pěšky na autobusovou zastávku, do supermarketu, do školy nebo do nejbližší restaurace. Na vlastní oči poznáte okolí a jeho krásy, ale také ruchy, zápachy a potenciální zdroje nepořádku.

TIP: Hodně o lokalitě vám napoví Index kvality života na stránkách Obce v datech.

Pokud právě hledáte nemovitost ke koupi, ať už k bydlení nebo na investici, koukněte na nemovitosti od MI Estate. Vlastníme nemovitosti a spoluvlastnické podíly po celé ČR. Můžete si vybrat třeba byt v novostavbě, podíl z chalupy v Krkonoších, nebo část pole na Šumavě. Záleží jen na vás. Kromě toho pořádáme pravidelné elektronické dražby nemovitostí a podílů. Můžete si tak vydražit nemovitost za velmi lákavou cenu.